Szukaj w sieciSzukaj w witrynie
J A S K I N I E
Okolice Krzeszowic obfitują w wiele pozostałości "krasowych". Przykładem są piękne dolinki i jaskinie których na naszych terenach nie brakuje. Dodatkowym interesującym wyróżnikiem jest bardzo ciekawa historia naszych jaskiń.
Przedstawiamy jedną z nich:
 
Jaskinia Nietoperzowa
Długość: 326 .m.
Rozciągliwość pozioma: ok. 154 m.
Deniwelacja: 23 m
Wysokość położenia otworów:  447 m npm

POŁOŻENIE OTWORU: 
dol. Będkowska, Jerzmanowice, gmina Jerzmanowice-Przeginia 
(okolice Krakowa).

OPIS:
Jest to obszerna jaskinia pozioma. Zwiedzić ją może każdy, nawet mało doświadczony turysta. Położona jest w bardzo malowniczej Dolinie Będkowskiej (sama Dolina Będkowska też może stanowić cel atrakcyjnej wycieczki). Duży i bardzo ładny otwór jaskini zamknięty jest kratą. 

HISTORIA POZNANIA:
Jaskinia znana jest od dawna. Najstarsza wzmianka pochodzi z roku 1866 z przewodnika A. Grabowskiego. Pierwsze badania wykopaliskowe prowadził w roku 1871 J. Zawisza. W czasie eksploatacji gospodarczej namuliska w latach 1872-79 (nawóz fosforowy) nadzor archeologiczny prowadził F. Römer, znaleziono wtedy ok. 4000 kłów niedźwiedzia jaskiniowego. Podczas badań W. Chmielewskiego w latach 1956-62 znaleziono liczne slady pobytu w jaskini ludzi z okresu Paleolitu, Neolitu i sredniowiecza. Jaskinia otrzymała swą nazwę od ogromnych kolonii nietoperzy zimujących we wnętrzu. Pisze o nich W. Taczanowski w roku 1854.

Wkrótce więcej opisów jaskiń, szkice plany, zdjęcia ..

FORUM OPINIE
[Dodaj swoją opinię..]
Ten opis jest niepe?ny.... autor nie wspomnia?, ?e jaskini? mozna zwiedzac wy?ącznie z przewodnikiem, a bilet wstepu kosztuje oko?o 5 z?.