Szlaki turystyczne wokół Krzeszowic są wspaniałą odmianą po codziennej harówce. Jest w naszej okolicy tyle pięknych miejsc które warto odwiedzać..
Tablice informacyjne o szlakach turystycznych przy stacji PKP (Foto Kurczewska)
..jednak turystyka okolic Krzeszowic to praktycznie rzadkość. Oprócz sezonowych pielgrzymek przechodzących trasą przy klasztorze w Czernej, turystów jest niewielu. Krzeszowice chociaż mają tak wiele wspaniałości geologicznych,  miejsc pełnych historii - zabytków, są mało rozwięte pod względem turystycznym. Brak miejsc noclegowych, informacji turystycznej, innej infrastruktury - barów, restauracji, ośrodków wypoczynku. Teren Krzeszowic to oaza zieleni, począwszy od okolic Dubia, Żbika z ich dolinkami i wzgórzami, aż po okolice zamku Tęczyn i miejscowości Rudno (wieś przy zamku). Jedynym miłym akcentem jest ostatnio od kilku lat organizowanie przez reprezentanta UM Krzeszowice - pikników rycerskich na zamku Tęczyn. 

Zamek Tęczyn (Foto Smereka)
Zamek Teczyn

Krzeszowice chociaż są tak piękne i chociaż obfitują w tak wiele atrakcji turystycznych, są jeszcze na początku drogi jeśli chodzi o budowanie podstaw turystyki. Wielu miłośnikom Krzeszowic jest przykro, że to bogactwo, piękno jest na razie tylko niszczone i brak mu większego wsparcia (chociaż organizacyjnego) ze strony urzędu miasta. 
 
Panorama zamek Teczyn
Panorama zamek Tęczyn (Foto Smereka)

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej